We wrześniu 2016 roku pojawiła się nowa jakość w polskim pływaniu. Rozpoczęła swoje działanie nowa szkoła pływania pracująca w oparciu o nowoczesne rozwiązania, wykorzystująca najnowsze osiągnięcia techniczno/informatyczne.
Zajęcia prowadzone są w kanale przepływowym typu endlesspool, wspomagane przez system video, umożliwiający nagrywanie i podgląd pływającego pod dowolnym kątem z dowolnej pozycji, zarówno nad jak i pod wodą.
Czym jest kanał przepływowy? Jest to mały basen, o wymiarach nieco ponad 2×4 m, przez który przepływa woda. Jej przepływ, tempo, sterowany jest przez prowadzącego pilotem w dowolnym, limitowanym jedynie umiejętnościami pływaka i mocą silnika, zakresie. Tu już widzimy zalety takiego rozwiązania. Trener ma swojego podopiecznego dosłownie na wyciągnięcie ręki, w ustalonym miejscu. Dzięki czemu nie ma potrzeby biegania za zawodnikiem wokół pływalni;) Wszystko widoczne jest doskonale, każdy element techniki. Do tego komunikacja z zawodnikiem jest znacznie ułatwiona, ze względu na minimalne oddalenie. Co więcej, pływający ma do dyspozycji lustra, skośne i poziome, w którym może się obserwować. Fakt, że trenujący nie przemieszcza się względem ścian, trenera itp. ( podobnie jak podczas pływania w rzece pod prąd, z prędkością przepływu wody) umożliwia wykorzystanie sprzętu do filmowania w sposób niedostępny na zwykłej pływalni. To wszystko się dzieje w zadanym tempie, wymuszonym przez przepływ wody.
Typowy trening wygląda tak, że po wejściu do kanału zawodnik pływa 6-8 minutową rozgrzewkę, która pozwala też na oswojenie się z nieco nietypowymi wrażeniami. Następnie wykonuje indywidualnie dobrane zadania w trakcie których jest filmowany. Analizowany jest każdy aspekt, szczegół, techniki. Analiza ta, czasy, kąty, porównania itp, demonstrowane są co chwilę na dużym monitorze, przez co feedback jest natychmiastowy. W oparciu o te dane korygowana jest technika. I tak, aż do skutku;) To wszystko dzieje się, podkreślam, w ustalonym, pożądanym tempie. Po 90 minutach zajęć zawodnik wychodzi z wiedzą i konkretnymi umiejętnościami. Teraz wystarczy przekształcić je w nawyk;) Podczas treningu uwzględniam oczywiście specjalizację pływającego, niezależnie czy jest to pływak wyczynowy, czy masters lub triathlonista.

Szkolenie prowadzi Mariusz Wędrychowicz:

Swoją profesjonalną przygodę z pływaniem zacząłem w 1985 roku w SKS-137 Delfin Łódź. Miałem okazję pracować tam z takimi znakomitościami trenerskiego świata jak Bohdan Owczarski, Bohdan Kruszyna-Kotulski, Kazimierz Kostrzewa. Miałem więc od kogo się uczyć. Do MKS Trójka przeszedłem po 3 latach, w 1988 roku. Powierzono mi rocznik 80, znakomita grupa, wielu świetnych ludzi. Przyjaciele do dzisiaj. Z nimi zdobyłem swój pierwszy, trenerski, złoty medal. Zdobył go Rafał Trudnos na 100 m st klasycznym na Mistrzostwach Polski 12-to latków w Lublinie. Dorobek pracy z tą grupą to ponad 50 medali mistrzostw Polski, w tym 27 złotych, kilkanaście rekordów Polski. Rozstaliśmy się po zakończeniu 8 klasy. Następnym, "autorskim" rocznikiem był 87. Ponad 200 medali mistrzostw Polski, w tym kilkadziesiąt "seniorskich". Prawie 100 tytułów Mistrza Polski, ponad 100 rekordów Polski. I medale Mistrzostw Europy, dwa brązy "juniorskie" , złoto i dwa srebra Mistrzostw Europy Seniorów Oli Urbańczyk to ukoronowanie mojej pracy w MKS Trójka. Kilka lat zajmowałem się także rocznikiem 86, zdobywając z nimi kilkadziesiąt medali. Do ważnych faktów zawodowego życia zaliczam funkcję Trenera Koordynatora Makroregionu Centralnego którą sprawowałem blisko 8 lat. Przez dwa lata byłem też Koordynatorem MKS Trójka. W okresie tym dwukrotnie ( 2003, 2004) wygraliśmy Drużynowe Mistrzostwa Polski, pokonując nawet takie potęgi jak AZS AWF Warszawa z samą Otylią Jędrzejczak. Z "Trójką" rozstałem się 2 stycznia 2006 roku. W ciągu tych lat pracy miałem okazję być powołany na liczne zawody najwyższej klasy, takie jak Puchar Świata, Mistrzostwa Europy Juniorów w Linz i Glasgow, Mistrzostwa Europy Seniorów w Dublinie, Wiedniu i Triescie, Mistrzostwa Świata w Barcelonie i Montrealu. Brałem też udział w w wielu reprezentacyjnych wyjazdach na ważne międzynarodowe mitingi m.in. w Limassol, Wiedniu, Trencinie, Amsterdamie, Atenach, Pradze i innych. Uczestniczyłem w licznych zgrupowaniach Kadry Narodowej, w tym także Olimpijskiej. Dzięki temu miałem okazję poznać wielu wspaniałych ludzi, także trenerów. Niektórych z nich mogę zaliczyć do grona najbliższych przyjaciół. Następnym etapem była praca w UKS "Piątka" w Konstantynowie Łódzkim. W latach 2007-2014 pełniłem funkcję koordynatora. To kolejne ponad 100 medali mistrzostw Polski, wiele medali seniorskich, także złotych. To też kwalifikacje moich zawodników na ważne imprezy kadrowe, m. in. mistrzostwa Europy juniorów, EYOF i inne. Zaczynając w roku 2007 praktycznie od zera, doszliśmy w 2012 roku do piątego miejsca w Polsce w klasyfikacji medalowej w kategorii seniorów. Za swoją pracę otrzymywałem nagrody Ministra Sportu, Prezydenta Miasta Łodzi i inne. Po zakończeniu pracy w UKS 5 Konstantynów, zająłem się projektem znanym pod nazwą "Szkoła Pływania Endlesspool Warszawa" którego celem jest pomoc klubom i trenerom w indywidualnym doskonaleniu techniki ich zawodników w oparciu o zgromadzoną przez 30 lat pracy wiedzę i najnowszą technologię.

Więcej czytaj tutaj...

Podstawową formą szkolenia jest 90 minutowy trening z videoanalizą. Jak to wygląda, na czym polega, przeczytacie w artykułach niżej. Koszt szkolenia jest tym niższy, im więcej treningów zostanie wykupionych. Prowadzę także szkolenia na „zwykłych” pływalniach, także podczas warsztatów zarówno w Warszawie jak i wyjazdowych. O ofercie szkoleniowej przeczytacie tutaj...
W celu ustalenia dnia, godziny i kosztów treningu, proszę pisać: mariusz@artswim.pl lub dzwonić: 691914385. Bieżące informacje o działalności Szkoły, nowości, promocje itp. znajdziecie na profilu „fejsbukowym” tutaj...

O szkoleniu w Szkole Pływania Endlesspool Warszawa czytaj więcej:

Wieloletnie doświadczenie i umiejętności potwierdzone znacznymi osiągnięciami, gwarantują, że nie będziecie poddani eksperymentom, nie będziecie królikami doświadczalnymi na których ktoś będzie się dopiero uczył. Metody dzięki którym liczni zawodnicy dochodzili do Mistrzostwa są teraz dostępne i dla Was! Zapraszam!

Mariusz Wędrychowicz

kom: 691914385
e-mail: mariusz@artswim.pl