Najczęstsze błędy techniczne w pływaniu-styl grzbietowy

Na fotce widoczna zbyt mała rotacja. Bark powinien być nad wodą

Nowy sezon rozpoczęty, czas brać się do pracy. Podstawą sukcesu jest prawidłowa technika. Dzięki niej możemy pływać szybko, efektywnie. Kontynuuję cykl „Najczęstsze błędy techniczne w pływaniu”. Zwracam w nim uwagę na najczęstsze błędy jakie spotykam w pracy z zawodnikami. Od początkujących do medalistów Mistrzostw Polski. Tym razem zajmiemy się stylem grzbietowym. Bardzo często spotykam zawodników pływających „na plecach”.

Stylem grzbietowym nie pływa się jednak na plecach, co może sugerować nazwa stylu, lecz na boku. Pozycja „na plecach” powinna trwać jedynie moment, podczas wykonywania rotacji z jednego boku na drugi. Brak rotacji dramatycznie wpływa na zwiększenie oporów i utrudnienie chwytu wody przez ramię. Skutkiem tego są niesatysfakcjonujące wyniki i ryzyko kontuzji barku. Rotacja powinna sięgać nawet 65-80 st. Oczywiście mam na myśli rotację barków. Rotacja bioder nie powinna być większa niż 30%, maksymalnie 50% rotacji barków.

Na fotce widoczna zbyt mała rotacja. Bark powinien być nad wodą

Poniżej kilka fotek pokazujących prawidłową pozycję barku.

Lewy bark wyraźnie nad wodą. Dzięki temu chwyt wody prawą ręką jest dużo efektywniejszy

Podobnie jak wyżej. Widać, że podczas większej rotacji łatwiej jest wykonać napędowy ruch ramieniem bardziej w dół, co jest bardziej efektywne

Wkrótce kolejne wskazówki. Powodzenia w eliminowaniu błędów!

Poprzednio opisywałem: