Rozpoczyna się nowy sezon, 2024/2025. Za nami już pierwsze zawody. Miejmy nadzieję, że wszyscy będą walczyć uczciwie.
Doping w sporcie to temat, który wzbudza wiele kontrowersji i emocji. Choć może wydawać się kuszący dla sportowców pragnących osiągnąć lepsze wyniki, jego stosowanie niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne oraz etyczne. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych aspektów dotyczących szkodliwości dopingu w sporcie.
Problemy zdrowotne
Stosowanie substancji dopingowych może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym:
– Uszkodzenia organów wewnętrznych: Niektóre środki dopingowe mogą powodować uszkodzenia wątroby, nerek oraz serca.
– Zaburzenia hormonalne: Doping może prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej, co może skutkować problemami z płodnością, zmianami w wyglądzie oraz innymi poważnymi schorzeniami.
– Psychiczne skutki uboczne: Użytkownicy dopingu mogą doświadczać zmian nastroju, depresji oraz uzależnienia.
Problemy etyczne
Doping stawia pod znakiem zapytania uczciwość rywalizacji sportowej. Stosowanie substancji, które poprawiają wyniki, narusza zasady fair play i może prowadzić do:
– Zniekształcenia konkurencji: Sportowcy, którzy stosują doping, mają nienaturalną przewagę nad swoimi rywalami, co czyni rywalizację niesprawiedliwą.
– Utraty zaufania: Odkrycia dotyczące dopingu wśród znanych sportowców mogą prowadzić do utraty zaufania do całych dyscyplin sportowych oraz organizacji.
Dlaczego o dopingu piszę? Niestety, także w naszej pięknej konkurencji, zdarzają się przypadki dopingu. Czasem, być może, nieświadomego. W poprzednim sezonie środowiskiem pływackim wstrząsnęła wiadomość, że jedna z najbardziej znanych naszych zawodniczek, została przyłapana na stosowaniu niedozwolonych substancji. Ala Tchórz , bo o nią tu chodzi, tłumaczy:
(https://przegladsportowy.onet.pl/plywanie/alicja-tchorz-zlapana-na-dopingu-zwiazek-wydal-oswiadczenie/bknc88c)
„Teraz mam jedynie nadzieję, że analiza laboratoryjna suplementów potwierdzi moje przypuszczenia, że źródłem tego zamieszania jest zanieczyszczony produkt. Przypuszczenia te są uzasadnione ze względu na śladową ilość wykrytej substancji. To natomiast pozwoli mi udowodnić Wam wszystkim, że substancja ta znalazła się u mnie nieświadomie i przez przypadek.” (podkreślenie moje)
Niech ta historia będzie ostrzeżeniem dla wszystkich. W bardzo wielu produktach, tzw suplementach, znaleźć można substancje niewykazane w składzie, a należące do grupy środków zabronionych. Niestety, wielu z Was, kupuje rozmaite suplementy, bo obiecują wspaniałe wyniki, szybką regenerację, mają atrakcyjne opakowania lub polecił je kolega „który się zna”. I problem gotowy. Pół biedy, jeśli będzie to „tylko” dyskwalifikacja. Gorzej, jeśli stracicie zdrowie. Dlatego kupujcie tylko produkty renomowanych firm i to w renomowanych sklepach. W razie wątpliwości, pytajcie lekarzy sportowych, Mnóstwo cennych informacji i wskazówek znajdziecie na stronie antydoping.pl. Zwłaszcza w „strefie zawodnika„. Działa też „Antydopingowe pogotowie informacyjne„, Działa, wiem o tym, kiedyś skorzystałem.
„Antydopingowe Pogotowie Informacyjne (API), czyli uruchomienie numeru telefonu: 695 367 464 to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie zawodników, lekarzy oraz trenerów na informacje dotyczące wyłączeń dla celów terapeutycznych TUE, substancji zabronionych w sporcie, przebiegu kontroli antydopingowej oraz aspektów prawnych działalności Polskiej Agencji Antydopingowej.
API działa nieustannie od 23 października 2006 r. Nasi specjaliści są gotowi udzielać informacji 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Wystarczy nacisnąć, umieszczony poniżej, czerwony przycisk a połączenie z urządzenia mobilnego nastąpi automatycznie”
Bądźcie mądrzy i rozważni!