Długi dystans

Trwają konkurencje pływackie podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Dzisiaj rozpoczynają się wyścigi na 1500 m st dow. Kiedyś byliśmy w tym potęgą. Poprosiłem Trenera Andrzeja Szarzyńskiego (na fotce ze swoimi zawodnikami, wicemistrzem olimpijskim Markusem Roganem ,wicemistrzem świata, rekordzistą Europy, Maxem Podoprigorą i finalistką Mistrzostw Świata, Elvirą Fisher)  o parę zdań o długich, pływackich dystansach:

Wspomnę I.O. w Sydney 2000 . Kilka dni przed otwarciem Igrzysk trenowalismy na plywalni uniwersyteckiej przemieszczajac sie 2x dziennie przez to piękne miasto. Juz w pierwszym dniu zauważylismy niesamowicie dlugą kolejkę ludzi siedzących i leżących na rozkladanych łóżkach dzien i noc.Takiej kolejki nie widzialem nigdy nawet za czasow kwitnacego socjalizmu z lat 70/80-tych w ojczyźnie.Na co oni czekaja? Australijski trener pływania zaspokoił naszą ciekawość. ” Oni czekaja by kupić bilet wstępu na finał 1500m” W finale popłyneli  ich ulubiency, bohaterowie narodowi. Byłem,widziałem  -złoty medal-Grand Hackett 14,48,33 , srebrny medal Kieren Perkins 14,53,59 , niesamowite przeżycie  i podziw dla umiejetnosci

Australijczycy zapewne mają inne priorytety , czym innym sie zachwycają i moze dlatego są potęgą w plywaniu i nie tylko.

Marzyłem wtedy, przyjdzie czas i rodacy też pokażą, że potrafią tak pływać. Doczekałem się,  w 2007 w Melbourne 1.IV cieszylismy się  z Trenerem Mirkiem Drozdem-pozdrawiam, obserwując i podziwiając jak  Mateusz Sawrymowicz  bezbłędną technikę wykorzystuje do taktycznie perfekcyjnego, zwycięskiego, przepłynięcia 1500m z nowym rekordem Europy  w czasie 14,45,94 i zostaje mistrzem swiata. Kolega klubowy Mateusza ,Przemyslaw Stańczyk zwycieżył zaś na dystansie 800m w 7,47,91. I tez zostal mistrzem świata. Polak potrafi , byleby mu nie przeszkadzać. Zakończę optymistycznie i z przekonaniem, że destruktywne, hamujace rozwój polskiego pływania siły ,zostaną szybko, skutecznie i definitywnie usunięte.

P.S 

Dochodzily mnie  tez wiadomosci ze zawodnikow Mirka chciano juz w 2003 też uszczesliwic jedynie slusznym treningiem w Warszawie. Ile w tym prawdy ? Czekam na info.